Co je to biatlon?

21.03.2014 17:08

Můj oblíbený sport je biatlon. Biatlon je zimní sport. Biatlon je o tom  že soutěžící běží nějakou vzdálenost na běžkách a na zádech má pušku zvanou malorážku. Biatlonisté střílí vždy alespoň jednou v leže a jednou ve stoje. Zatím jsou závody zvané: sprinty, individualy, hromadné starty, smíšené štafety, ženské štafety a mužské štafety. Při sprintu závodníci vyjíždí po třiceti sekundových intervalech. Ve sprintu jsou dvě střelby první v leže a druhá ve stoje. Sprint není tak přehledný jako ostatní závody, protože se do konce neví kdo vyhrál. Každý se snaží zajet dobrý čas, ale když při střelbě mine, tak musí jít na trestné kolečko, které má 150 metrů a když např. třikrát mine tak tak musí trestné kolečko objet třikrát a v průměru mu to trvá přes minutu a většinou když slabší soutěžící mine několik terčů tak se moc dobře neumístí. Navíc sprint je důležitý i pro stíhací závod, protože do něj postupuje 60 nejlepších biatlonistů. Do 40 místa dostávají biatlonisté body. Ve stíhačce jsou čtyři střelby, prvně dvě v leže a pak dvě ve stoje. Do hromadného závodu se dostane 25 nejlepších podle světového žebříčku a 5 se jich tam dostane podle nejlepších výkonů v té zastávce. Individuální závod je závod se čtyřmi střeleckými položkami. Ženská štafeta je složena ze čtyř biatlonistek, každá běžkyně běží  6 km se dvěma střeleckými položkami. Jednou v leže a jednou ve stoje když netrefí mají tři náhradní náboje. Pokud se opět netrefí tak musí  na 150 metrové kolečko a pak až může pokračovat. Nepředávají si žádný kolík, ale musí se dotknout. Mužská štafeta má stejná pravidla akorát nejede jednotlivec  l km, ale 7,5 km. Smíšená štafeta má taky stejné pravidla, ale jedou jen dvě nejlepší ženy a dva muži zase ženy 6 km a muži 7,5 km. Světové poháry mají průměrně 9 zastávek. Za jednu sezónu se nemůže konat dvakrát v jednom městě. Světové poháry se konají často v Ruhpoldingu, Oslu, Kontiolachti, Oberhofu, Pokluce ....  Jsou to většinou stálé zastávky. My máme kvalitní biatlonisty a biatlonistky. (článek dokončím odpoledne). My máme kvalitní biatlonisty zejména: Gabrielu Soukalovou, Ondřeje Moravce, Veroniku Vítkovou nebo Jaroslava Soukupa. Na olympiádě jsme vybojovali pět medailí z biatlonu. Dvě stříbrnou a bronzovou vyhrál Ondřej Moravec, další bronzovou vyhrál Jaroslav Soukup, další stříbrnou vyhrála Gabriela Soukalová a poslední stříbrnou vyhrála smíšená štafera.